U sklopu Glazbenih večeri u sv. Donatu, ciklus rane glazbe zaključen je svjetskom premijerom glazbeno-scenskog djela pod nazivom Arijadna živi. U novome projektu ansambla Dialogos u suradnji s čuvenim talijanskim pjevačem Pinom de Vittoriom, prošlost i sadašnjost susreću se u misterioznom labirintu: vođena zvukom svoga glasa, pjevačica stiže u ekstatični prostor, izvan vremena. Ona tamo susreće svoj vlastiti glas koji pjeva Ovidijeve stihove iz pera talijanskih srednjovjekovnih pjesnika, i otkriva da glas, upravo kao i duša, putuje kroz vrijeme, od tijela do tijela.
Priča o Arijadni
U tome inicijacijskom trenutku ona shvaća da je u jednome od prošlih života bila Arijadna, kćer Minosa, kralja Krete, zauvijek zarobljena uspomenom na atenskog heroja Tezeja. Upoznali su se između mora i kretskih maslinika, zaljubili se, ona mu je dala nit vodilju kroz labirint i pomogla mu da pobijedi monstruoznoga Minotaura. Na povratku prema Ateni, u zoru nakon ljubavne noći na otoku Naksosu, Arijadna se budi sama i shvaća da je Tezej otišao. Kamo je otišao? Zašto ju je napustio?
Glazbenu kreaciju i rekonstrukciju potpisuje Katarina Livljanić koja je zajedno s režiserom Olivierom Lexom izradila scenarij prema talijanskim prijevodima Ovidija (14. - 16. st.) - F. Ceffi, D. da Monticello, A. Simintendi, G. A. dell’ Anguillara, L. Dolce. Za instrumentalne aranžmane pobrinuli su se Bor Zuljan, Albrecht Maurer, Norbert Rodenkirchen, a Matko Petrić za video.
Renomirani svjetski umjetnici u Zadru
Zadranka Katarina Livljanić je pjevačica, muzikologinja i međunarodna stručnjakinja za interpretaciju srednjovjekovnog pjevanja. Za svoj izniman doprinos glazbenoj i kulturnoj baštini, Livljanić je 2002. godine odlikovana za kulturna postignuća od strane predsjednika Republike Hrvatske, a 2016. godine odlikovana je titulom Chevalier des Arts et des Lettres od strane francuske vlade.
Pino De Vittorio, istaknuti je talijanski tenor i glumac, poznat po svojoj dubokoj povezanosti s tradicionalnom vokalnom i glazbenom baštinom južne Italije. Njegov snažan glas isprepleten emocionalnom dubinom, kao i njegova glumačka vještina, omogućuju mu da u projektu Aijadna živi ne samo interpretira složene vokalne linije srednjovjekovne i renesansne glazbe, nego i da kroz scensku prisutnost i improvizaciju produbi narativni sloj ove izvedbe.
Olivier Lexa je francuski redatelj, dramaturg i autor, poznat po svojem interdisciplinarnom pristupu scenskoj umjetnosti koji povezuje glazbu, kazalište i povijesno istraživanje. Školovan kao povjesničar i glazbenik, Lexa se već više od dva desetljeća bavi projektima koji reinterpretiraju glazbenu i scensku baštinu ranih razdoblja u suvremenom kontekstu. (ZT)