Sveučilište u Zadru uvršteno je među europske lidere u digitalizaciji obrazovanja i to zahvaljujući osvajanju prestižne nagrade ESCI Champion 2025.–2027. koju dodjeljuje Glavna uprava za obrazovanje, mlade, sport i kulturu Europske komisije. Ova titula priznaje napredak i inovacije u provedbi Erasmus+ mobilnosti, konkretno kroz European Student Card Initiative, projekt čiji je cilj administrativno olakšati i ubrzati procese studentske razmjene.
U konkurenciji od 123 visokoobrazovne ustanove iz 30 europskih zemalja, Sveučilište u Zadru odabrano je kao jedina nagrađena institucija iz Hrvatske. Time se Zadar svrstao uz bok najboljima na kontinentu kad je riječ o digitalnoj transformaciji u visokom obrazovanju.
- Sveučilište u Zadru je već 2017., kada smo dobili poziv za sudjelovanje na prvoj konferenciji o digitalizaciji Erasmus+ programa, prepoznalo važnost digitalizacije. Bili smo prvo sveučilište u Hrvatskoj koje je počelo koristiti digitalne sporazume o studiranju, Online Learning Agreement (OLA)”, govori voditeljica Odjela za međunarodnu suradnju, prof. Maja Kolega koja je ujedno i Erasmus+ koordinatorica.
Prvi zadarski studenti koristili su OLA već u ljetnom semestru 2017./2018., a od 2019./2020. i svi dolazni studenti, pod uvjetom da njihovo matično sveučilište koristi isti alat. Ova rana digitalna integracija pokazala se ključnom u godinama koje su uslijedile, posebno tijekom pandemije, kada su fleksibilni sustavi postali nužnost.
Odjel koji gradi međunarodne veze
Za ovu nagradu zaslužan je prvenstveno Odjel za međunarodnu suradnju, koji koordinira međunarodne aktivnosti Sveučilišta u Zadru. Odjel upravlja brojnim bilateralnim sporazumima te programima studentske i stručne mobilnosti, pri čemu Erasmus+ ima posebno važno mjesto.
- Od akademske godine 2010./2011. kontinuirano sudjelujemo u Erasmus+ programu. Svake godine prilagođavamo se novim pravilima i potrebama, a broj mobilnosti stalno raste, ističe Kolega.
Unatoč izazovima koje je donijela pandemija, posljednjih godina primjetan je oporavak i rast razmjena, osobito kada je riječ o kratkoročnim mobilnostima, koje traju između 5 i 30 dana. Te su razmjene osobito popularne među studentima kojima duža odsutnost iz Hrvatske nije moguća.
Jesu li studenti zadovoljni?
Svaki sudionik Erasmus+ mobilnosti po završetku obavezan je ispuniti završno izvješće. Analizom tih izvješća i internim anketama, Odjel dobiva vrijedan uvid u iskustva studenata. Prema rezultatima, većina je izuzetno zadovoljna stečenim iskustvom.
- Poteškoće koje se najčešće spominju uključuju pronalazak adekvatnih kolegija, smještaj i visoke cijene života. No sve u svemu, Erasmus+ studentima pruža važno iskustvo, akademsko, ali i osobno, navodi Kolega.
Zanimljivo je da broj dolaznih i odlaznih studenata ostaje gotovo izjednačen. U posljednje tri akademske godine zabilježeno je 516 odlaznih i 535 dolaznih mobilnosti, a u nadolazećoj se godini očekuje značajan rast dolaznih studenata.
- Strani studenti generalno su zadovoljni boravkom u Zadru. Najčešće teškoće koje navode slične su onima koje imaju naši studenti u inozemstvu – smještaj i izbor kolegija, dodaje Kolega.
Mobilnost kao pokretač zajednice
Mobilnost se ne odražava samo na karijere studenata, već i na širu zajednicu, ističu iz Odjela. Studijski boravak u inozemstvu omogućuje studentima osobni rast. Moraju napustiti zonu komfora i samostalno donositi važne odluke. Takvo iskustvo doprinosi razvoju njihovih kompetencija i tzv. soft skills vještina, koje su neprocjenjive na tržištu rada. Osim osobne koristi za studente, dolazna mobilnost ima ekonomski utjecaj na lokalnu zajednicu: iznajmljivače, ugostitelje, trgovine i lokalne kulturne institucije. Strani studenti često ostaju ambasadori Zadra i Hrvatske u svojim zemljama, čime pridonose i turističkoj promociji.
Erasmus+ – program bez granica
Od početka programa 1987. godine do danas, preko 15 milijuna ljudi sudjelovalo je u Erasmus+ mobilnostima. Program se više ne odnosi samo na visoko obrazovanje, već obuhvaća i vrtiće, osnovne i srednje škole, kao i obrazovanje odraslih.
- Erasmus+ nije dosegao vrhunac. Naprotiv, vjerujemo da će se broj korisnika i dalje povećavati. Digitalizacija olakšava pristup mobilnostima i potiče veći broj studenata da se prijavi, ističe Kolega.
Za studente i profesore poruka je jednostavna, ali snažna: Iskoristite mogućnosti koje vam se nude. Prijavite se na mobilnost, učite, rastite i širite horizonte. To iskustvo može vas obogatiti – ne samo profesionalno, nego i osobno.
Osvajanje titule ESCI Champion nije samo europsko priznanje jednom sveučilištu, već i snažna potvrda da Zadar ide u korak s modernim obrazovanjem – i da u toj utrci ne kaska, nego predvodi.
Što biste rekli, zašto je studentska mobilnost važna? Ne samo po pitanju studentskog života, nego i po pitanju doprinosa zajednici, Gradu, Županiji i Državi.
- Teško je u nekoliko rečenica reći zašto je studentska mobilnost važna. Prije svega, važna je za same studente, ne samo u akademskom smislu nego i u osobnom rastu i sazrijevanju. Ipak se studenti nalaze izvan svoje zone komfora, daleko od obitelji i prijatelja i u situacijama u kojima su prisiljeni donositi odgovorne odluke. Što se tiče doprinosa zajednici, svakako zajednica ima koristi od pojedinaca koji su imali iskustvo međunarodne mobilnosti, razvoja kompetencija i vještina, uključujući i tzv. soft skills koje su vrlo važne za budući život i rad studenata i cijele zajednice. Što se tiče lokalne zajednice, smatram da dolazna mobilnost studenata doprinosi i ekonomskom napretku kako pojedinaca koji su npr. stanodavci dolaznim studentima, ali i cijeloj zajednici u smislu razvoja turizma jer su dolazni studenti odlični ambasadori ne samo Sveučilišta u Zadru nego i Grada i Županije.