Prošlo je nešto više od dva mjeseca od prvog prosvjeda u gradskom parku Vruljica na kojem se okupilo preko tisuću građana koji su se pobunili zbog devastacije potoka s obližnjeg gradilišta stambene zgrade. Osim toga, prosvjednici su gradskim vlastima dali do znanja da im je dosta sveopće betonizacije grada koja je brojnim građanima postala najveći zadarski “trn u oku”, što su iskazali porukama poput “Stop betonu” i “Dosta ste kasapili Zadar”.
Nakon prosvjeda, investitoru nekoliko prekršajnih prijava
Gradnja zgrade nasuprot parka Vruljica, možda i najljepšeg gradskog parka, pretvorila se u simbol građanskog bunta protiv betona nakon što je na toj građevinskoj čestici, u ljeto prošle godine, počela gradnja stambene zgrade, šesterokatnice, sudeći po nacrtima, nimalo uklopljene u okolni prostor i njegovu arhitekturu, s podzemnom garažom i luksuznim stanovima koje si, kao i brojne druge izgrađene u Zadru u posljednje vrijeme, rijetki mogu priuštiti.
No, je li prosvjed bio uspješan? Održan u jednoj od posljednjih preostalih zelenih oaza u Zadru, je li išta promijenio po pitanju betonizacije grada?
Činjenica jest da je reagirao Državni inspektorat.
- Protiv investitora je pokrenuto više prekršajnih postupaka, između ostalih i zbog neizvršenja rješenja vodopravne inspekcije, koji su još uvijek u tijeku, poručili su iz Državnog inspektorata.
Investitor je morao sanirati zamućenje Vruljice, a kako nije imao potrebnu radnu snagu i mehanizaciju, to su učinile Hrvatske vode, a investitor je platio taj trošak.
- Hrvatske vode su sanaciju provele putem licenciranog izvođača radova, Vodoinstalacija d.o.o, u roku određenom Rješenjem o izvršenju Državnog inspektorata - Službe za nadzor zaštite okoliša i vodopravne inspekcije. Rok izvršenja je bio 18. veljače 2025. godine. Prema izvedenim radovima utvrđen je trošak od 1.316,25 EUR na temelju kojeg je Državni inspektorat izdao Rješenje o troškovima izvršenja. Sukladno Rješenju, Tvrtka Adria bau d.o.o. je navedeni iznos uplatila Hrvatskim vodama 3. ožujka 2025. godine, izvijestili su iz Hrvatskih voda.
Je li u korelaciji ili nije, ali nakon prosvjeda je Gradsko vijeće stavilo izvan snage V. izmjene i dopune Prostornog plana, koje vijećnici nisu uspjeli dobiti na uvid ni do kraja svog mandata. Je li to bila Pirova pobjeda, s obzirom na to da je Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine potvrdilo odluku gradonačelnika Branka Dukića o obustavi stavljanja V. izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Zadra izvan snage.
SDP-ov gradski vijećnik Daniel Radeta, koji je bio inicijator prosvjeda u Vruljici, smatra kako je prosvjed ukazao na promjene u percepciji građana o prostoru koji ih okružuje.
Zašto su građani prosvjedovali?
- Svijest građana se definitivno mijenja, to je pokazao i prosvjed. Ljudi u Vruljicu nisu došli samo zbog Vruljice, već su došli zbog općeg stanja u gradu i problema prostora na širem dijelu grada. Sve ono što se događa u Vruljici, događa se zato što nemamo jasno definirane zakone. Činjenica je da smo mi zapravo cijelo vrijeme u pravu, što su pokazale i ove zadnje USKOK-ove optužnice po pitanju referenata koji izdaju nezakonite građevinske dozvole. Stoga bi u narednom periodu bilo nužno napraviti reviziju svih građevinskih dozvola koje su izdane, a za koje se sumnja da nisu po zakonu. Tako bi se lako moglo ući u trag što je u Zadru zakonito, a što nije, rekao je Radeta.
Nadalje, smatra kako je dokaz toga da, što se tiče svjesnosti o prostoru, u gradu pušu neki novi vjetrovi i javna rasprava Udruge mladih Arbanasi 1726. zbog projekta uređenja Trga Gospe Loretske pod čijom se krinkom, kako tvrde, pogoduje privatnom investitoru. Udruga mladih je tim povodom organizirala i peticiju koja je prikupila 900 potpisa mještana Arbanasa.
- To je zadnji prosvjed građana, Vruljica to nije. Zadnji prosvjed je javna rasprava po pitanju Arbanasa i onoga što se ondje događa. Postoji čitav niz zakonskih odrednica koje su prekršene, ali nije na nama da to dokazujemo, to je posao DORH-a i institucija koje bi se trebale uključiti u tu priču, smatra Radeta i dodaje kako su napuštanjem javne rasprave predstavnici gradske vlasti odaslali poruku građanima o tome kakva je njihova briga o prostoru u Zadru.
Zadru se betonizacija već dogodila, upitno je samo hoće li se nastaviti
Sagledan s dvomjesečne udaljenosti prosvjed u Vruljici možda nije donio neke konkretne rezultate. Naime, gradnja nasuprot parka Vruljica, nakon intervencije Državnog inspektorata, ipak se neometano nastavila, te će tamo niknuti luksuzna zgrada od koje građani nemaju nikakve koristi, već im samo dodatno narušava ionako ozbiljno narušenu vizuru grada. No, s druge strane, objektivnosti radi, priznao to netko ili ne, s obzirom na to da investitor ima sve potrebne dozvole, nema zakonskog temelja da mu se gradnja zabrani. S obzirom na to da investitor nije samoinicijativno “zapasao” par tisuća kvadrata zemljišta koje mu se svidjelo, drugo je pitanje zašto se prostornim planom ondje upoće dopustila takva mastodontska gradnja?
Prosvjed građana ipak je postigao jednu važnu stvar, a to je da je u javnost na velika vrata gurnuo pitanja prostora i urbanizma, što će zasigurno biti jedna od najvažnijih predizbornih tema idućih mjesec dana. Premda prosvjedom u Vruljici nisu uspjeli zaustaviti već započetu betonizaciju, što nije bilo ni realno za očekivati, prosvjednici su dobili priliku osvijestiti javnost o pitanju gradskog prostora i kako on treba izgledati, a sudeći prema arbanaškom primjeru, njihov angažman pao je na plodno tlo.
Nepobitna je činjenica da betonizacija koja se Zadru već dogodila, ne može se poništiti. Ona je sad dio urbanističke gradske povijesti koja svjedoči o tome kako ne treba graditi. Samo je pitanje hoće li građani uspjeti zaustaviti njezin nastavak. Jer, trebaju znati da prodajom vlastitih terena za ovakve gradnje izravno potiču betoniranje grada. A činjenica jest i da se nitko od građana, tijekom javnih uvida u prostorne planove nije pobunio zašto mu je čestica građevinska umjesto da bude zelena površina, već ih je većina pitala kad će njihova poljoprivredna površina postati građevinska zona.