Ova jedinstvena socijalno-zdravstvena inicijativa omogućuje besplatnu posudbu medicinskih i ortopedskih pomagala osobama koje ih često ne mogu dobiti putem zdravstvenog sustava ili si ih, jednostavno, ne mogu priuštitiPixabay
StoryEditor
ZADRANI POMAŽU ZADRANIMA

Posudionica medicinskih pomagala mijenja živote

Najtraženija i najčešće donirana pomagala su invalidska kolica, bolnički kreveti (električni i mehanički), hodalice, štake i toaletne stolice, ali i antidekubitalni madraci, pelene za odrasle, ortoze, sjedalice za kupanje, povišenja za WC, nepropusne navlake za madrac, stolići za hranjenje i stalci za infuziju. Sva ova pomagala, često skupa i teško dostupna, u Posudionici su dostupna svima kojima su potrebna, bez čekanja i bez troškova

Na adresi Obala kneza Branimira 17, već gotovo desetljeće djeluje projekt koji svakodnevno mijenja živote najranjivijih članova naše zajednice. Ova jedinstvena socijalno-zdravstvena inicijativa omogućuje besplatnu posudbu medicinskih i ortopedskih pomagala osobama kojima su ona najpotrebnija, a koje ih često ne mogu dobiti putem zdravstvenog sustava ili si ih, jednostavno, ne mogu priuštiti.

Posudionica je osnovana u lipnju 2016. godine, zahvaljujući suradnji Doma za odrasle osobe Sv. Frane, Lige borbe protiv raka Zadar, Caritasa Zadarske nadbiskupije i Volonterskog centra Zadar, uz podršku Grada Zadra koji je osigurao prostor za rad. Od tada, tisuće Zadrana su kroz ovu posudionicu dobile prijeko potrebnu pomoć, a projekt se temelji isključivo na donacijama i volonterskom radu.

Uz pomagala i potrošni materijal

- Ljudi nas prepoznaju kao mjesto gdje se mogu donirati rabljena medicinska pomagala, ali i kao mjesto gdje se ta pomagala mogu posuditi. Nema vremenskog ograničenja za posudbu pomagala. Uvjet za dobivanje pomagala je medicinska dokumentacija - nalaz, otpusno pismo ili dijagnoza. Osim pomagala, imamo i potrošni materijal, poput pelena za odrasle, uložaka, zaštitnih obloga za rane, i drugog medicinskog materijala koji pomaže ljudima u oporavku ili rehabilitaciji. Najčešći korisnici su starije osobe, najčešće iznad 80 godina, koje nemaju specifičnu dijagnozu, već su općenito oslabjele i potrebna im je pomoć pri kretanju - štapovi, štake, hodalice. Isto tako, članovi obitelji pacijenata koji su na palijativnoj kućnoj njezi najčešće dolaze po potrebne stvari, koje često ne mogu dobiti putem doznaka, kazala nam je Ivana Matulić iz Posudionice medicinskih pomagala.

image

Tisuće Zadrana su kroz ovu posudionicu dobile prijeko potrebnu pomoć, a projekt se temelji isključivo na donacijama i volonterskom radu

Posudionica Medicinskih Pomagala Zadar

Što se najčešće donira i posuđuje?

Najtraženija i najčešće donirana pomagala su invalidska kolica, bolnički kreveti (električni i mehanički), hodalice, štake i toaletne stolice, ali i antidekubitalni madraci, pelene za odrasle, ortoze, sjedalice za kupanje, povišenja za WC, nepropusne navlake za madrac, stolići za hranjenje i stalci za infuziju. Sva ova pomagala, često skupa i teško dostupna, u Posudionici su dostupna svima kojima su potrebna, bez čekanja i bez troškova.

- Sa zalihama stojimo i dobro i loše. Najčešće tražena pomagala su invalidska kolica. Ponekad ih trebaju i mlađi korisnici, primjerice nakon težih ozljeda, kad su privremeno manje pokretni. No najčešće ih koriste starije osobe za odlazak liječniku, a nakon toga ih brzo vraćaju. Međutim, koliko god kolica imali, uvijek bi nam dobro došla još jedna kolica više. Medicinski kreveti su također jako traženi, a ujedno su najteži za logistiku i prijevoz. Osim kreveta, često se traže i hodalice, štake, antidekubitalni madraci i invalidska kolica. Naše usluge koriste i mlađi i stariji. Tko god kod kuće ima neko medicinsko pomagalo koje ne koristi, a misli da bi nekome moglo zatrebati, slobodno ga može donirati, naglašava Matulić.

Za donaciju medicinskih pomagala u Zadru, dovoljno je da pojedinci ili ustanove medicinska pomagala koja im više nisu potrebna donesu ili dostave u Posudionicu medicinskih pomagala Zadar. Donacije su namijenjene za daljnju upotrebu osobama u potrebi, posebno slabopokretnim, nepokretnim i palijativnim pacijentima.

Kako donirati

Pomagala se mogu donijeti osobno u prostor Posudionice na adresi Obala kneza Branimira 17, 23000 Zadar, u radno vrijeme: ponedjeljak, srijeda, petak: 08:30 - 12:30 te utorak, četvrtak: 16:00 - 20:00.

Prije donacije preporučuje se kontaktirati Posudionicu radi dogovora oko preuzimanja ili dostave, pogotovo kod većih ili specifičnih pomagala. Kontakt telefon je 023/316-190, mobitel 099/666-6690, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..

Najpotrebnija su invalidska kolica, hodalice, bolnički kreveti (električni i mehanički), antidekubitalni madraci, toaletne stolice, štake, pelene za odrasle i ostala medicinska i ortopedska pomagala. Pomagala mogu donirati i ustanove i privatne osobe, a svaka donacija pomaže većem broju korisnika. Ako niste u mogućnosti sami dostaviti pomagalo, moguće je dogovoriti pomoć volontera ili logističku podršku za prijevoz većih donacija. Donacijom medicinskih pomagala izravno pomažete sugrađanima kojima su ta pomagala nužna za svakodnevni život i rehabilitaciju.

05.05.2025., 08:44h
Zrinka b. Katičin
05. svibanj 2025 09:30