Direktor Fonda Luka Balen rekao je Hini da su u sklopu poziva za iskaz interesa koji je Fond već ranije objavio, gradovi i općine prijavili 91 lokaciju nepropisno odloženog otpada, od kojih su 32 lokacije u državnom vlasništvu ili vlasništvu jedinica lokalne samouprave.
Poručio je da su im upravo takve lokacije prihvatljive za sufinanciranje po ovom javnom pozivu te da je Fond na osnovu dobivenih podataka prvotno planirani budžet od četiri milijuna eura povećao na šest milijuna eura.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković istaknula je kako je Javni poziv nastavak najavljenih mjera u okviru sveobuhvatnih aktivnosti koje Ministarstvo provodi s Fondom u cilju uklanjanja nepropisno odloženog otpada.
Pravni temelj
U postupak e-savjetovanja upućen je i Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Plana gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2023. do 2028. "čime će se stvoriti pravni temelj i za sanaciju lokacija onečišćenih otpadom koje su na zemljištu u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba", a za što su već osigurana početna sredstva do 30 milijuna eura.
- Činimo sve kako bismo našli sustavna rješenja koja bi prevenirala, ali i što prije dovela do sanacije spornih lokacija onečišćenih otpadom, poručila je ministrica Vučković.
U Fondu kažu da su divlja odlagališta najočitiji primjer neodgovornog postupanja s otpadom te ih je potrebno sustavno uklanjati i sprječavati njihov daljnji nastanak.
Poručuju da kroz ovakve javne pozive, ne rješavaju samo posljedice, već potiču i proaktivan pristup u gospodarenju otpadom, u kojem svaka jedinica lokalne samouprave ima ključnu ulogu u edukaciji građana, uspostavi nadzora te odgovornom upravljanju prostorom.
Jedinice lokalne samouprave koje Fondu prijave lokacije za koje su, sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, izdana rješenja komunalnog redara mogu dobiti do 50 posto opravdanih troškova sanacije, odnosno do maksimalno 200.000 eura po projektu.
Javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim područjima prirode Fond će sufinancirati do 80 posto troškova, ali također do maksimalnih 200.000 eura za sanaciju pojedine lokacije.
Odobrena sredstva mogu se koristiti za istražne radove i kategorizaciju otpada, izradu plana uklanjanja otpada, geodetsku snimku lokacije, izvođenje sanacijskih radova na lokaciji, kao i opremu za uspostavu mjera sprječavanja ponovnog odlaganja otpada na očišćenoj lokaciji.
Prihvatljiv trošak je i angažman stručnjaka pri izvlačenju otpada iz speleoloških objekata i teško pristupačnih lokacija kao i stručni nadzor na projektu sanacije divljih odlagališta.
U Fondu podsjećaju da je prikupljanje podataka od jedinica lokalne samouprave završeno 10. ožujka te su im gradovi i općine prijavili 91 lokaciju za koje su u većini slučajeva dostavljeni podatci o okvirnim količinama i vrstama otpada, te podatci o onečišćivaču, o vlasništvu lokacija, procijenjenom trošku sanacija gdje je to bilo moguće te eventualnom postupanju Državnog inspektorata, odnosno komunalnog redarstva.
Utvrđeno je da su 32 lokacije u vlasništvu RH, jedinica lokalne, regionalne, samouprave i javnih ustanova, 40 lokacija je u privatnom vlasništvu, a osam u mješovitom. Za 11 lokacija vlasništvo nije utvrđeno.
Poziv nakon policijske prijave
Fond i Ministarstvo taj su Poziv objavili 21. veljače nakon što je Uskok 14. veljače temeljem policijske prijave pokrenuo istragu protiv Josipa i Monike Šincek iz varaždinske tvrtke Tipos Resurs i još osmero osumnjičenika zbog nepropisnog odlaganja desetaka tisuća prostornih metara medicinskog i plastičnog otpada uvezenog iz Italije i Slovenije te hrvatskih tvrtki, koji su zakopavali na području Varaždina, Gospića i Benkovca.
Pored 10 hrvatskih državljana osumnjičene su i četiri tvrtke zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, teškog kaznenog djela protiv okoliša, krivotvorenja službene ili poslovne isprave, utaje poreza ili carine i pranja novca, sve u sastavu zločinačkog udruženja.
Ministrica Vučković je najavila da u cilju zaštite zdravlja ljudi i okoliša, kao i zaštite javnog interesa objavljuju Poziv jedinicama lokalne uprave i samouprave za dostavu podataka o lokacijama nepropisno odloženog otpada, s rokom dostave podataka do 10. ožujka.
Vučković je najavila i da će se sanaciji nelegalnog otpada pristupiti čim se za to steknu uvjeti, osigurali su potrebna sredstva, a stručnjaci Fonda vršit će kategorizaciju otpada.
U tijeku su izmjene Zakona o gospodarenju otpadom usmjerene na strože uvjete dobivanja dozvola i odredbe koje bi dovele do prevencije sličnih slučajeva, a odnose se na nadzor i jaču međuresornu suradnju.
Zelena akcija zatražila je od nadležnih institucija hitnu sanaciju svih ilegalnih odlagališta diljem Hrvatske, strože kažnjavanje zagađivača i odštete za ljude kojima je narušena kvaliteta života.
- Zelena akcija niz godina upozorava da u sustavu zbrinjavanja otpada, posebice otpadne plastike, opasnog otpada i građevinskog otpada, ima niz problema koje toleriraju nadležne institucije svih razina, od lokalnih do državnih. Pritom se najviše ističe nedjelotvornost Državnog inspektorata, upozorila je ta udruga za zaštitu okoliša. (Hina)