Pexels
StoryEditor
KRŠENJE ZAKONA

Sudeći prema svim zakonima, uzoran građanin u našoj zemlji ne postoji!

U Republici Hrvatskoj, kao i u drugim zemljama, postoji cijeli niz zakona i propisa koje svakodnevno kršimo - svjesno, nesvjesno, iz navike ili jednostavno namjerno - jer su toliko anakroni i neprimjenjivi da djeluju kao ostaci nekog kamenodobnog pravnog sustava. Ipak, zakoni (barem većina) postoje s razlogom

Ako ste uvjereni da u svakodnevnom životu ne kršite zakone, vrijeme je da preispitate svoje navike. Koliko zakona ste prekršili danas prije nego što ste uopće doručkovali?

Svakodnevni prekršaji

Vaš novinar danas je počinio barem dvije ilegalne radnje (i to prije prve jutarnje kave). Ne radi se međutim o filmskim zločinima, bijegu od policije s vrećama keša ili milijunske utaje poreza. Radi se ipak o onoj vrsti "zločina" koji se svakodnevno počini s kavom u ruci i ključevima u džepu: kad prošetate psa bez povodca jer se kunete da nikoga ne bi ugrizao, parkirate auto s dva kotača na pločniku jer parkinga na Poluotoku jednostavno nema, ili ubacite stari punjač u obični kontejner jer "ionako svi tako rade". I da, upravu ste, svi to stvarno tako rade.

image

Šetnja psa bez brnjice - kazna do nekoliko stotina eura

Pexels

Apsurdi vs. dobro regulirani odnosi

U Republici Hrvatskoj, kao i u drugim zemljama, postoji cijeli niz zakona i propisa koje svakodnevno kršimo - svjesno, nesvjesno, iz navike ili jednostavno namjerno - jer su toliko anakroni i neprimjenjivi da djeluju kao ostaci nekog kamenodobnog pravnog sustava. Ipak, zakoni (barem većina) postoje s razlogom. U zemlji gdje su prometna pravila često više sugestija nego standard vožnje, gdje se kazne pišu selektivno, a komunalni redari hodaju s listama koje ionako nitko ne čita, kršenje zakona postaje svojevrsni folklor, narodna tradicija. Možda ne nosimo "fantomke", ne krivotvorimo osobne, ali zato pijemo pivo na zidiću ispred lokalnog Tommyja, parkiramo gdje ne smijemo, puštamo pse bez povodca i bacamo otpad kako nam dođe. U ovom članku nam nije namjera držati lekcije. Umjesto toga, pozivamo vas na šetnju kroz apsurde ovog zakonskog labirinta, jer znati svoja prava je važno, ali također je bitno znati i sve one sitnice koje vas mogu "zeznuti" dok ni ne znate da ste išta krivo napravili.

Brnjica prema zakonu je obvezna

- Svjestan sam da bi svog psa trebao držati na povodcu i držim. Star je, miran, i svih ovih godina nije nikoga ugrizao ni zarežao. Stoga ne smatram da mu je brnjica potrebna i neću mu je stavljati, pa nek me hapse, kazao je Ilija (53). Malo tko zna da bi postupiti po zakonu značilo isključivo - nabiti brnjicu svojim čupavim prijateljima: "Izvođenje opasnog psa na javne površine dopušteno je jedino s brnjicom i na povodcu, od strane vlasnika i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa" (NN 117/2008). Ovo je prekršaj koji može koštati vlasnika nekoliko stotina eura.

Za bacanje opuška na pod 300 eura

- Kao pušač jako rijetko bacam čikove na pod, ako se to i desi, barem se potrudim da ih ugasim ili zgazim, a možda mi se to dogodi na jednu od 50 cigareta. Razumijem da je važno čuvati okoliš, ali razumijem i da ako netko u hodu zapali, ponekad će biti prisiljen da se riješi čika, istaknula je Ivona (23). Na pitanje zna li kolike su kazne međutim nije znala odgovor. Priznajmo, svi mi pušači barem smo nekoliko puta bacili čik na pod jer u trenutku "nemamo pepeljaru". Ovo je međutim direktno kršenje Zakona o održivom gospodarenju otpadom u pojedinim hrvatskim gradovima ovaj "zločin" može iz džepa izbiti od 50 do 300 eura.

image

Bacanje opuška na cestu - kazna 50 do 300 eura

Pexels

Kazna zbog zajedljivog susjeda

Je li vam se rođendanska proslava ikad odužila nakon 22 sata? Ako jest, ruke u vis! Prekršili ste Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, koji propisuje da je glasno pjevanje, sviranje ili stvaranje buke na javnoj površini ili u stambenoj zgradi - zabranjeno (22 - 06). Međutim, da biste za ovo zlodjelo bili kažnjeni i do nekoliko stotina eura, nije potreban ogroman zvučni sistem i velik broj decibela; potrebno je tek da vaše pjevanje pod tušem u 22:01 čuje onaj jedan zajedljivi susjed.

40 eura za zaobilaženje zebre

Svi smo mi prikratili put preko ceste prešavši cestu metar dva od pješačkog. Ugrozili nismo nikoga, nismo ni omeli promet, ali smo prekršili zakon. Prema članku 9. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, pješaci su dužni prelaziti cestu isključivo na označenim pješačkim prijelazima. Ako odlučite preći cestu makar i metar-dva dalje od zebre, riskirate kaznu od 40 eura. Uistinu skupi prečac.

265 eura za hranjenje golubova

Ako ste u Zadru usljed čekanja autobusa podijelili svoj slanac sa golubovima, učinili ste što bi mnogi (a posebno golubovi) okarakterizirali kao dobro djelo. Međutim ako ste istu stvar napravili u pojedinim gradovima poput Zagreba - prijetnja ste javnom zdravlju i dio ste problema. Odluka o komunalnom redu izričito zabranjuje hranjenje golubova kao mjera protiv širenja bolesti i onečišćenja, a kaznu za ovaj gnjusni čin platit ćete 265 eura.

image

Hranjenje golubova - kazna 265 eura

Pexels

Upitna konzumacija alkohola na javnom mjestu

Hladna "Žuja" na plaži svima nam dobro sjedne (za razliku od novčane kazne). Premda ne postoji državni zakon koji generalno zabranjuje konzumaciju alkohola na javnim mjestima, većina gradova (Zagreb, Split, Rijeka, Zadar...) to zabranjuje lokalnim odlukama o komunalnom redu. Kazne variraju, od 20 do 150 eura, najčešće policija ili komunalni redari izdaju kaznu.

300 eura za krivo odlaganje otpada

Odlaganje otpada čini se kao jednostavan zadatak, ipak, kome se nije dogodilo da u jutarnjim satima, još u polusnu, svoje smeće ubaci u prvu kantu na koju naiđe ne obazirući se na vrstu kante. Ovaj naizgled sitan propust, bude li prijavljen može rezultirati novčanom kaznom do čak 300 eura, stoga nemojte čekati da vas "udare po džepu" da pripazite gdje odlažete baterije i stare žice, a gdje bio otpad.

U autu se svi moraju vezati

Svi smo čuli onu dobru staru "veži se, dobit ćemo kaznu". Međutim, većina je pod krivim dojmom da su se obvezni vezati samo vozač i suvozač. Članak 163. Zakona o sigurnosti prometa na cestama propisuje: "Vozač i svi putnici u vozilu koje je u prometu na cesti obvezni su za vrijeme vožnje koristiti sigurnosni pojas na način kako je to predvidio proizvođač vozila". To znači da se pojas mora koristiti na svim sjedalima uključujući stražnjima, a kazna po nevezanoj osobi propisana je istim zakonom - visokih 130 eura.

Razumna regulacija ili birokratski teatar?

Dakle, ako ste dosad mislili da je kriminal isključivo domena mafijaških filmova, maskiranih pljačkaša banaka i onih koji zatajuju milijunske svote poreza, vrijeme je da preispitate svoje dnevne navike. Jer pravo je pitanje koliko zakona ste Vi prekršili danas prije nego što ste uopće doručkovali? Ako ste bacili čik, prošetali psa bez brnjice, pod tušem otpjevali Grdovićev refren prije 06:00, čestitamo, imate bogatu kriminalnu karijeru - bez dosjea. Naravno, ne sugeriramo da država planira dizati optužnice protiv svakog tko nahrani goluba ili parkira "samo na pet minuta" na pločniku. Ali ovi primjeri jasno pokazuju kako se naš svakodnevni život isprepliće s paragrafima koje rijetko tko čita, a još rjeđe shvaća ozbiljno. Zakon postoji i kad ga ignoriramo. Iako su neki od ovih propisa u najmanju ruku apsurdni ili jednostavno neprovedivi, većina ih ipak ima smisao - zaštititi druge, okoliš ili javni red. Problem je u tome što se često ne zna gdje završava razumna regulacija, a gdje počinje birokratski teatar apsurda. Jedno je sigurno - ako ćete igdje vidjeti nekoga da s pivom u ruci gasi o pod čik cigarete u društvu svog pit bulla bez brnjice prije nego će preći cestu gdje ne smije kako bi došao do kontejnera za plastiku da ubaci stare baterije - to je Hrvatska.

26.07.2025., 11:30h
26. srpanj 2025 11:32