49216
Riva Rafting Centar
StoryEditor
dvije godine od poplave

Održana Prva revijalna rafting regata "Zaštitimo Zrmanju"

Danas je u sklopu festivala "Zrmanja Adventures" održana prva revijalna rafting regata "Zaštitimo Zrmanju" pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta

Velika poplava u svibnju 2023. godine, prouzročena izlijevanjem Zrmanje, potopila je središte Obrovca, ali je također izmijenila izgled gornjeg toka rijeke, posebno Velikog buka – slapa visokog 11 metara. Te promjene prvi je uočio Đuro Župan, pionir raftinga na Zrmanji, tijekom prvog obilaska rijeke nakon poplave.

Bujica je s Velikog buka odronila desetke tona teških kamenih gromada koje su završile u koritu rijeke, znatno mijenjajući izgled slapa. U protekle dvije godine uočljivo je da je promijenjen i tok rijeke na tom uskom dijelu kanjona, što bi moglo dovesti do potpunog nestanka slapa. Voda se sada usmjerava kroz novi procjep koji se ubrzano produbljuje, što povećava rizik od daljnjih odrona sedre i ubrzava protok većih količina vode. Takav scenarij povećao bi opasnost od budućih poplava, čineći Obrovac još izloženijim vodnim valovima.

Stručnjaci i tvrtke koje organiziraju rafting i kajak ture – Riva Rafting Centar putnička agencija d.o.o., Raftrek Travel d.o.o. i Zrmanja River Tours – odlučili su potaknuti stručnu raspravu o mogućnosti daljnjeg erodiranja najvećeg slapa na Zrmanji.

U sklopu festivala "Zrmanja Adventures" u Kaštel Žegaru održan je stručni terenski okrugli stol pokraj same rijeke. Evo što je, prije sudjelovanja u revijalnoj rafting regati tijekom koje su ukazali na aktualno stanje, izjavio jedan od sudionika okruglog stola, dr. sc. Neven Cukrov, geolog Instituta Ruđer Bošković:

- Radilo se o prirodnom događaju izazvanom izuzetno visokim vodama koje se pojavljuju jednom u sto ili petsto godina. Te vode su izrazito opteretile slap koji je velikim dijelom puknuo. Sedra, kako mi geolozi volimo reći, predstavlja kratkoživući okoliš. Trajanje jednog slapa procjenjuje se na jednu do dvije tisuće godina, što se nama možda čini dugim razdobljem, ali je u geološkim okvirima vrlo kratko. Dio slapa se odlomio, voda je promijenila smjer, što je trenutno najveća opasnost jer novonastali kanal tijekom ljeta ostavlja velik dio slapa suhim. U dijelovima gdje voda protječe, ona ima veću brzinu i jaču erozijsku snagu, stvarajući sve dublji usjek u slapu. Samo u prvoj godini nakon poplave voda je produbila korito za 20 centimetara. Potrebno je izraditi kvalitetan projekt te ga predstaviti nadležnom ministarstvu. Preliminarno gledano, najbolje bi bilo zatvoriti novi kanal upravo komadima odlomljene sedre, jer bi se tako zaustavila daljnja erozija, a slap bi zadržao svoju funkciju i izgled.

03.05.2025., 18:45h
03. svibanj 2025 18:45